Dijkstraat 18801 LR FranekerFraneker Binnenstad
€ 439,500 k.k.
- 179 m²living area
- 160 m²plot size
- 5bedrooms
Description
Midden in het historisch hart van de stad, aan de Breedeplaats en het begin van de Dijkstraat, staat dit bijzondere, monumentale pand (de helft van het vroegere Dekemahuis, een van oorsprong middeleeuwse stins). Hier woonden eens de professoren van de Franeker Universiteit: je woont hier dus op stand! Er is veel ruimte (thans 5 slaapkamers), en ook is er nog genoeg mogelijkheid voor eigen inbreng en modernisering. Laat je inspireren door de mogelijkheden van deze unieke woning! Totale perceeloppervlakte: 160 m².
Onderdeel van het vroegere Dekemahuis, een vroegere (zaal)stins, oorspronkelijk gebouwd omstreeks 1495 (laat middeleeuws). Het was eerder tweemaal zo breed, maar het rechterdeel werd rond 1900 afgebroken. Door de jaren heen hebben er vele hoogwaardigheidsbekleders gewoond. Van Dekema zelf was grietman (rechter), er heeft een burgemeester gewoond, en verschillende professoren van de Universiteit van Franeker. In 1757 werd het gebouw in tweeën gesplitst en deed het rechter deel dienst als herberg en later school. Van 1826 tot 1895 is het in gebruik geweest als raadhuis van Franekeradeel. Tegenwoordig bestaat het resterende Dekemahuis uit 2 woningen. Het huidige gebouw is een deels onderkelderd, gepleisterd dwars huis met zadeldak tussen topgevels.
Indeling.
B.g.: een trap brengt je naar de voordeur, en zo in de statige gang met rode loper. Hier vallen meteen de bijzondere elementen als de tegelvloer en het balkenplafond op. De sfeervolle woonkamer heeft grote ramen met uitzicht op het plein (Breedeplaats) voor de woning, een robuuste schouw en ook hier weer het balkenplafond. Aan het einde van de gang voert een trapje je naar de slaapkamer met een eenvoudige badkamer voorzien van ligbad, wastafel met kastje en bidet. Deze slaapkamer heeft ook van die grote ramen en een fijne lichtinval.
Een trapje naar beneden leidt naar de keuken (op tuinniveau) met een keuken voorzien van veel werkblad en bergruimte. In de keukenruimte is tevens plek voor een eettafel en stoelen. Aangrenzend is een hal met toegang tot de tuin, en het toilet. Ook is er vanaf hier (en een trapje naar beneden) toegang tot het souterrain/de kelderruimte.
Boven (1ste verd.): overloop, slaapkamer aan de voorzijde met nog 2 oude bedsteden (nu in gebruik als kasten); de slaapkamer aan de achterzijde heeft een wastafel en toegang tot het grote dakterras, van waar je over de omgeving uitkijkt; vaste trap naar ...
(2de verd.): grote overloop, 2 slaapkamers (elk met een wastafel); vaste trap naar ...
(3de verd.): royale zolderruimte met desgewenst mogelijkheid voor meer slaap-/hobbyruimte.
De tuin is grotendeels bestraat, omringd door borders met groenblijvende planten, en ligt gunstig op het zuiden. Hier kun je heel privé buiten zitten en bijvoorbeeld genieten van de eerste kop koffie in het ochtendzonnetje. Er is een achterom.
Algemeen: altijd al in een bijzonder pand willen wonen, met heel veel historie en ruimte bovendien? Misschien is dit wel jouw nieuwe (t)huis! Met o.a.:
- verwarming en warm water middels CV combiketel van 2023; vanwege de monumentenstatus is er geen energielabel;
- meterkast met 9 groepen (stoppen); enige glasisolatie;
- het externe schilderwerk is recent professioneel uitgevoerd (2025);
- vergunningsplicht binnenstad Franeker, kosten € 85,- per jaar (2025);
- een rijksmonument heeft als voordeel dat de kosten voor het onderhoud en behoud van het pand subsidiabel zijn, men kan 38% van deze kosten terugkrijgen. Meer informatie hierover vind je online.
Franeker is een oude Universiteitsstad en één van de Friese elf steden, met het Planetarium van Eise Eisinga (Unesco werelderfgoed), en de jaarlijkse PC (kaatswedstrijd) als belangrijkste trekkers. Het is een middelgrote stad met een prima voorzieningenniveau, verschillende scholen (zowel lager als middelbaar onderwijs), veel winkels, supermarkten, verenigingen, sportfaciliteiten, een theater, enzovoort... Het ligt tussen Harlingen en Leeuwarden, en is goed bereikbaar via de A31 (Afsluitdijk - Leeuwarden).
Deze informatie is door ons met de nodige zorgvuldigheid samengesteld, en is geheel vrijblijvend. Onzerzijds wordt echter geen enkele aansprakelijkheid aanvaard voor enige onvolledigheid, onjuistheid of anderszins, dan wel de gevolgen daarvan. Alle opgegeven maten, oppervlakten en energielabel zijn indicatief. Kandidaat koper heeft zijn eigen onderzoekplicht naar alle zaken die voor hem of haar van belang zijn. Indien u specifieke wensen heeft omtrent de woning, adviseren wij u deze tijdig kenbaar te maken (aan uw aankopend makelaar/adviseur) en hiernaar zelfstandig onderzoek te (laten) doen.
Toelichting NEN2580: afmetingen worden middels de meetinstructie conform NEN2580 door een externe professionele partij vastgesteld. De meetinstructie sluit verschillen in meetuitkomsten niet volledig uit, door bijvoorbeeld interpretatieverschillen, afrondingen of beperkingen bij het uitvoeren van de meting.
Nieuwsgierig geworden? Bel, app of mail ons voor meer informatie over deze woning aan de Dijkstraat 1 in Franeker, of vraag deze aan via Funda.nl!
Advertisement
Features
Transfer of ownership
- Listed since
- Acceptance
- Available in consultation
- Asking price
- € 439,500 kosten koper
- Asking price per m²
- € 2,455
- Status
- Available
Construction
- Kind of house
- Mansion, double house
- Building type
- Resale property
- Year of construction
- 1495
- Specific
- Protected townscape or village view (permit needed for alterations), heritage listed, listed building (national monument) and monumental building
- Type of roof
- Gable roof covered with asphalt roofing and roof tiles
Surface areas and volume
- Areas
- Living area
- 179 m²
- Other space inside the building
- 45 m²
- Exterior space attached to the building
- 32 m²
- Plot size
- 160 m²
- Volume in cubic meters
- 832 m³
Layout
- Number of rooms
- 6 rooms (5 bedrooms)
- Number of bath rooms
- 1 bathroom and 1 separate toilet
- Bathroom facilities
- Bidet, bath, and sink
- Number of stories
- 4 stories and a basement
- Facilities
- Passive ventilation system, flue, and TV via cable
Energy
- Energy label
- Not required
- Insulation
- Partly double glazed
- Heating
- CH boiler
- Hot water
- CH boiler
- CH boiler
- HR combiketel (gas-fired combination boiler from 2004, in ownership)
Cadastral data
- FRANEKER A 2274
- Cadastral map
- Area
- 160 m²
- Ownership situation
- Full ownership
Exterior space
- Location
- Sheltered location and in centre
- Garden
- Back garden and sun terrace
- Back garden
- 50 m² (8.50 metre deep and 5.90 metre wide)
- Garden location
- Located at the south with rear access
- Balcony/roof terrace
- Roof terrace present
Parking
- Type of parking facilities
- Paid parking, public parking and resident's parking permits
Popularity
7,497x
Viewed
35x
Saved
9-10-2025
On Funda
Neighborhood
Discover the neighborhood
Curious about the housing supply, residents and local real estate agents?
Don’t want to forget this home?
Save it as a favorite. You’ll easily find it back and get notified when something changes.





