office-banner
Meermakelaars Logo

Meermakelaars

Modern estate agency with personal attention!
Call Send email

Overview

9.6

73 reviews

4

Employees

NVM

Association

Considering selling?

Have a no-obligation chat with Meermakelaars, and get a feel for what your home might be worth in today's market.

Get tailored advice
Huis illustratie

Services & characteristics

  • Sale

  • Purchase

Meermakelaars is a modern real estate agency that is continuously open to innovation, but above all there is still room for personal attention. A team that has been working well together for many years, communicates clearly and responds quickly.


Certificates

VastgoedCert

Languages

English, Dutch, German

A promotional picture for the office

Description

Meermakelaars, based in Hoofddorp, was founded by NVM broker Paul Israel. Paul saw that there was space in the market for a fresh, modern estate agency where personal attention is central.

At Meermakelaars there is an opportunity for public participation and a personal note. Good and honest advice is the credo. You can count on the most modern tools, flexible opening hours, a 24/7 available customer intranet and state-of-the-art home presentation. In short, a ‘brokerage 3.0’ which is ready for the future.

With a passion for the profession, personal involvement, a broad network and over 21 years of experience in the region, we make the difference. We can not wait to assist you in the purchase or sale of your home.


Association

This office is a member of the NVM.

With over 4400 affiliated real estate agents/appraisers, the Dutch Cooperative Association of Real Estate Agents and Appraisers (NVM) is the largest membership organisation for real estate agents, appraisers and property experts. An NVM real estate agent is an expert in the field, is personally engaged and makes buying or selling a house a hassle-free process.

Read more

Customers say

Seller in 2026

“Het verkopen van een huis is geen beslissing die je zomaar even neemt. Het heeft ons bijna een jaar gekost om de knoop door te hakken, omdat we er altijd met ontzettend veel plezier en in totale harmonie hebben gewoond. Door een verandering in ons werk moesten we die stap echter toch zetten. We hebben contact opgenomen met drie makelaars en uiteindelijk gekozen voor MeerMakelaars, omdat zij lieten zien dat ze de markt echt begrijpen en veel ervaring hebben met de verkoop van huizen in onze buurt. Laura nam contact met ons op en we zijn echt ontzettend blij met haar begeleiding en het hele verkoopproces; er viel een enorme last van onze schouders. Daarnaast hadden we contact met Paul voor de bezichtigingen. Beiden zijn absolute experts in hun vak en ze hebben alle stress die bij de verkoop van een huis komt kijken, bij ons weggenomen. En het mooiste van alles: ze hebben het in een recordtijd verkocht! Binnen drie weken was ons huis al verkocht. De coördinatie was uitstekend en het hele team van MeerMakelaars is ontzettend professioneel. Bedankt voor alles! G. van Dam ”

Employees

  • Rianne Dullaert - Commercial Employee
    Rianne DullaertCommercial Employee
  • Paul Israel - NVM Registered Agent (Director)
    Paul IsraelNVM Registered Agent (Director)
  • Laura Fleming - NVM Real Estate Agent
    Laura FlemingNVM Real Estate Agent
  • Talitha Vrijbloed - Commercial Employee
    Talitha VrijbloedCommercial Employee
Reviews average
9.6

The average score is based on 73 reviews in the last 24 months.

Last year, the agent invited 86% of their customers to write a review.

How are these reviews calculated? Read more

  • A seller

    9.0

    Uitstekende makelaar. Zeker aan te raden. Huis snel verkocht en goede service. Altijd bereikbaar en zeer adequaat handelen.

  • A seller

    10.0

    Het verkopen van een huis is geen beslissing die je zomaar even neemt. Het heeft ons bijna een jaar gekost om de knoop door te hakken, omdat we er altijd met ontzettend veel plezier en in totale harmonie hebben gewoond. Door een verandering in ons werk moesten we die stap echter toch zetten. We hebben contact opgenomen met drie makelaars en uiteindelijk gekozen voor MeerMakelaars, omdat zij lieten zien dat ze de markt echt begrijpen en veel ervaring hebben met de verkoop van huizen in onze buurt. Laura nam contact met ons op en we zijn echt ontzettend blij met haar begeleiding en het hele verkoopproces; er viel een enorme last van onze schouders. Daarnaast hadden we contact met Paul voor de bezichtigingen. Beiden zijn absolute experts in hun vak en ze hebben alle stress die bij de verkoop van een huis komt kijken, bij ons weggenomen. En het mooiste van alles: ze hebben het in een recordtijd verkocht! Binnen drie weken was ons huis al verkocht. De coördinatie was uitstekend en het hele team van MeerMakelaars is ontzettend professioneel. Bedankt voor alles! G. van Dam

  • A seller

    10.0

    Perfect. Dat is eigenlijk wat meermakelaars samenvat. We hadden nog nooit een huis verkocht dus vonden het best spannend. Maar Paul en zijn team hebben het zo geweldig voor ons gedaan. Niets wordt aan het toeval overgelaten, als je vragen hebt krijg je snel antwoord en ze doen alles voor het beste resultaat.

All reviews (73)

Office details

Nijverheidsstraat 5 c
2132 AZ HOOFDDORP
  • Mo09:00 - 17:30
  • Tu09:00 - 17:30
  • We09:00 - 17:30
  • Th09:00 - 17:30
  • Fr09:00 - 17:00
  • SaClosed
  • SuClosed

Social media