

Bert van Vulpen makelaars + hypotheken Zaandam
Progressive and personally involvedOverview
9.3
108 reviews
16
Employees
NVM
Association
Considering selling?
Have a no-obligation chat with Bert van Vulpen makelaars + hypotheken Zaandam, and get a feel for what your home might be worth in today's market.
Get tailored adviceServices & characteristics
Sale
Purchase
Appraisals
Financial advice
At Bert van Vulpen makelaars + hypotheken you are at the right place for advice on buying or selling a home, mortgage, and all associated insurances. For years, Bert van Vulpen has been one of the leading real estate agencies in the regions Zaandam,
Specialisations
New construction, Expat broker, Home photography, Home styling
Certificates
NRVT,
SEH,
NWWI,
VastgoedCert
Languages
English, Dutch

Description
Association
This office is a member of the NVM.
With over 4400 affiliated real estate agents/appraisers, the Dutch Cooperative Association of Real Estate Agents and Appraisers (NVM) is the largest membership organisation for real estate agents, appraisers and property experts. An NVM real estate agent is an expert in the field, is personally engaged and makes buying or selling a house a hassle-free process.
Read moreCustomers say
Seller in 2026
Employees
- Sanne van den BoogaardNVM Real Estate Agent
Famke LodewijksNVM Registered Agent
Erik DalenbergMortgage Advisor
Hanoch SahusilawaneNVM Real Estate Agent
Maarten van RulerNVM Real Estate Agent
Angela BeetsNVM Real Estate Agent
Reviews
The average score is based on 108 reviews in the last 24 months.
Last year, the agent invited 87% of their customers to write a review.
How are these reviews calculated? Read more
A seller
•10.0
Wij zijn ontzettend tevreden over de begeleiding van Marcus Kuip en het gehele team van Bert van Vulpen Makelaars + Hypotheken. Vanaf het eerste contact werden we professioneel, vriendelijk en deskundig geholpen. Marcus hield ons gedurende het hele verkoopproces goed op de hoogte, dacht actief mee en was altijd bereikbaar voor vragen. Wat wij vooral prettig vonden, was de eerlijke communicatie en de persoonlijke benadering. We wisten steeds waar we aan toe waren en voelden ons echt ontzorgd. Ook het team achter de schermen verdient een compliment. Alles rondom de bezichtigingen, communicatie en administratieve afhandeling verliep soepel en zorgvuldig. Dankzij de inzet van Marcus en het team is de verkoop van onze woning succesvol en prettig verlopen. Wij kunnen Bert van Vulpen Makelaars + Hypotheken dan ook van harte aanbevelen aan iedereen die op zoek is naar een betrokken en professionele makelaar. Nogmaals bedankt voor de fijne samenwerking!
A seller
•7.3
Contact met hypotheek adviseur was prima maar wij vonden de communicatie met de makelaar niet heel goed. Moesten vaak zelf aktie ondernemen!
A buyer
•8.5
Famke is een hele fijne makelaar die eerlijk en kritisch meedenkt en echt contact maakt. Van Vulpen is een grote makelaar, die soms ook de verkopend makelaar is. Dan krijg je een makelaar uit Amsterdam.
Office details
1506 MG Zaandam
- Mo09:00 - 17:30
- Tu09:00 - 17:30
- We09:00 - 17:30
- Th09:00 - 17:30
- Fr09:00 - 17:30
- Sa09:00 - 17:30
- SuClosed









Social media