De stand van wonend Nederland Q1 2026

Woningmarkt toont voorzichtig positieve signalen
Voor het eerst in anderhalf jaar tijd neemt het aantal mensen dat van plan is een huis te kopen weer iets toe. Ook het aantal mensen dat wil verkopen, is de afgelopen drie maanden licht gestegen. Dat blijkt uit de Funda Index over het eerste kwartaal van 2026.
Meer mensen zoeken actief naar een koophuis
De woningmarkt laat voorzichtig positieve signalen zien. Of dat meteen betekent dat de markt zich begint te herstellen, is nog te vroeg om te zeggen. Maar het is wel opvallend dat zowel de koop- als verkoopintentie licht stijgt. Ook het woningaanbod op Funda lag afgelopen kwartaal nog steeds hoger dan in dezelfde periode vorig jaar.
Vooral starters zijn actief op zoek naar een huis. Zo houdt 88% het woningaanbod op Funda goed in de gaten. Meer dan de helft praat met vrienden en familie erover of heeft al een hypotheekadviseur geraadpleegd.
Ook Funda wordt intensiever gebruikt
Ook op Funda zelf zien we dat er actiever wordt gezocht. Woningen worden steeds vaker opgeslagen als favoriet en ook het aantal mensen dat contact opneemt met een makelaar voor meer informatie of een bezichtiging neemt weer toe.
Daarnaast werden woningen vaker bekeken: gemiddeld kreeg een woning in het afgelopen kwartaal 3127 views. Dat is het hoogste niveau sinds begin 2022.
In deze plaatsen kregen woningen de meeste aandacht
Vooral woningen in Drenthe werden veel bekeken, met gemiddeld 4048 views per woning. Toch blijft vooral de provincie Utrecht populair onder huizenzoekers.
Zo werden woningen in Utrecht het vaakst opgeslagen als favoriet. De grootste uitschieter was De Meern, waar woningen per dag gemiddeld 275 views kregen en het aantal reacties voor bijvoorbeeld een bezichtiging op 1,6 lag. Ook Houten trok veel bekijks, evenals Nieuwegein, waar woningen over het gehele kwartaal de meeste reacties kregen van potentiële kopers.
Andere plaatsen die afgelopen kwartaal veel aandacht kregen van zoekers waren Doetinchem en Zoetermeer.
Dit huis viel het meeste op
Eén huis trok afgelopen kwartaal opvallend veel aandacht op Funda: een verscholen, vrijstaand boswachtershuis in Driebergen-Rijsenburg. Deze woning werd niet alleen het vaakst opgeslagen als favoriet (2843 keer), maar kreeg ook de meeste reacties van geïnteresseerden. Daarnaast eindigde het huis op de tweede plek van meest bekeken woningen op Funda.
De woning die het vaakst werd bekeken was overigens een appartement aan de Koninginneweg in Amsterdam. Met een vraagprijs van 18,5 miljoen euro was dat ook de duurste woning die het afgelopen kwartaal op Funda stond. Inmiddels staat het appartement niet meer online.
Hier zochten kopers het vaakst naar
Luxe villa’s en opvallende droomhuizen doen het vaak goed in onze lijstjes met meest bekeken woningen. Maar waar kijken serieuze zoekers vooral naar?
Die zoeken vooral naar woningen met een vraagprijs tot 400.000 euro en een woonoppervlakte van 100 m2 of groter, blijkt uit onze data. Het liefst met een tuin of een ruim perceel van meer dan 500 m2. Ook relatief nieuwe woningen, gebouwd na 2020, zijn in trek. Vrijstaande woningen zijn het populairst, gevolgd door bungalows.


