

Overview
9.1
53 reviews
5
Employees
NVM
Association
Considering selling?
Have a no-obligation chat with Janssen Steijlen, and get a feel for what your home might be worth in today's market.
Get tailored adviceServices & characteristics
Sale
Purchase
Appraisals
Specialisations
Investing, Business space, Repurpose, Catering industry, Offices, Stores
Certificates
VastgoedCert,
NWWI,
NRVT
Languages
Dutch, English
Description
Association
This office is a member of the NVM.
With over 4400 affiliated real estate agents/appraisers, the Dutch Cooperative Association of Real Estate Agents and Appraisers (NVM) is the largest membership organisation for real estate agents, appraisers and property experts. An NVM real estate agent is an expert in the field, is personally engaged and makes buying or selling a house a hassle-free process.
Read moreCustomers say
Seller in 2026
Employees
G.B.M. (Freek) SteijlenNVM Registered Agent (Director)
J.H.A.M. (Jac) JanssenNVM Registered Agent (Director)
Susanne MeurkensNVM Registered Agent & Appraiser
Laurie Doreleijers - WillemsNVM Real Estate Agent- Merle Hoogveldt Commercial Employee
Reviews
The average score is based on 53 reviews in the last 24 months.
Last year, the agent invited 98% of their customers to write a review.
How are these reviews calculated? Read more
A seller
•8.8
Een dorpse makelaar die weet wat er in zijn dorp [Stad ] leeft. Toppie. Staat voor iedereen goed te woord met een zeer grote ervaring.
A seller
•10.0
We zijn gewoon super geholpen. Ze weten waar ze het over hebben en informeren je prima. Het huis is uiteindelijk toch nog snel verkocht na een extra ingelaste huizenkijkdag op eigen initiatief. Helemaal goed dus!
A seller
•10.0
Tijdens de aankoop van onze nieuwe woning leerden we Jac Janssen van Janssen Steijlen kennen als verkopend makelaar. Daarna hebben we hem gevraagd om ook de waarde van onze huidige woning te bepalen. We hadden er meteen een goed gevoel bij en hebben hem de verkoop toevertrouwd. Jac en zijn team hadden binnen korte tijd een mooie brochure klaar, waarna de woning op Funda kwam. Tijdens het hele proces hield hij ons goed op de hoogte. Bij de bezichtigingen nam hij uitgebreid de tijd voor de kijkers, en na elke ronde liet hij ons weten hoe de interesse was. Vanwege het grote aantal bezichtigingen hebben we samen gekozen voor een biedingstermijn. Binnen twee weken was onze woning verkocht, tegen een mooie prijs. Wij raden Jac en Janssen Steijlen van harte aan als verkoopmakelaar!
Office details
5503 HJ Veldhoven
- Mo09:00 - 17:00
- Tu09:00 - 17:00
- We09:00 - 17:00
- Th09:00 - 17:00
- Fr09:00 - 17:00
- SaBy appointment
- SuClosed

Social media