

Van Groningen Makelaars
Overview
9.5
23 reviews
1
Employee
NVM
Association
Considering selling?
Have a no-obligation chat with Van Groningen Makelaars, and get a feel for what your home might be worth in today's market.
Get tailored adviceServices & characteristics
Sale
Appraisals
Purchase
Certificates
NWWI,
NRVT
Languages
Dutch, English

Description
Association
This office is a member of the NVM.
With over 4400 affiliated real estate agents/appraisers, the Dutch Cooperative Association of Real Estate Agents and Appraisers (NVM) is the largest membership organisation for real estate agents, appraisers and property experts. An NVM real estate agent is an expert in the field, is personally engaged and makes buying or selling a house a hassle-free process.
Read moreCustomers say
Seller in 2026
Employees
René van GroningenNVM Registered Agent (Director)
Reviews
The average score is based on 23 reviews in the last 24 months.
Last year, the agent invited 100% of their customers to write a review.
How are these reviews calculated? Read more
A seller
•10.0
Wij kunnen René zeker aanbevelen. Hij is deskundig, betrokken en positief. René is altijd bereikbaar, ook in de avonden en weekenden, zelfs als hij op vakantie is. Het hele process van begin to einde was een hele prettige en geruststellende ervaring.
A seller
•9.3
Zeer empathisch, deskundig communicatief. W werden zeer goed op de hoogte gehouden van alle mogelijkheden en de ontwikkelingen die volgden.
A buyer
•10.0
René van Groningen is een kundige en vriendelijke makelaar met een uitstekende kennis van de markt. Zijn communicatie is helder, eerlijk en prettig, waardoor je precies weet waar je aan toe bent. Wij hebben hem ingeschakeld als aankoopmakelaar en hij heeft ons zeer goed begeleid bij de aankoop van onze woning in Soest. René denkt actief mee, is altijd bereikbaar en niets is hem teveel. Wat hem echt onderscheidt, is dat hij naast de financiële en inhoudelijke kant ook oog heeft voor het gevoel en de emotie die bij een aankoop komen kijken. Een absolute aanrader!
Office details
3941 JK DOORN
- Mo08:30 - 17:30
- Tu08:30 - 17:30
- We08:30 - 17:30
- Th08:30 - 17:30
- Fr08:30 - 17:30
- Sa08:30 - 17:30
- SuClosed
Social media