

Overview
9.3
30 reviews
3
Employees
NVM
Association
Considering selling?
Have a no-obligation chat with VMG Makelaars, and get a feel for what your home might be worth in today's market.
Get tailored adviceServices & characteristics
Sale
Purchase
Appraisals
Financial advice
We specialize in selling, buying, and appraising homes in Tilburg and surrounding areas. We strive for quality, a personal approach, and, of course, great results!
Specialisations
Investing, Foreign real estate, New construction, Expat broker
Certificates
NWWI,
NRVT,
VastgoedCert
Languages
Dutch, English, German
Description
Association
This office is a member of the NVM.
With over 4400 affiliated real estate agents/appraisers, the Dutch Cooperative Association of Real Estate Agents and Appraisers (NVM) is the largest membership organisation for real estate agents, appraisers and property experts. An NVM real estate agent is an expert in the field, is personally engaged and makes buying or selling a house a hassle-free process.
Read moreCustomers say
Seller in 2026
Employees
Sanne KnoopsCommercial Employee
Armanda van Gils - SmetsersCommercial Employee
Pepijn de RooNVM Registered Agent (Director)
Reviews
The average score is based on 30 reviews in the last 24 months.
Last year, the agent invited 78% of their customers to write a review.
How are these reviews calculated? Read more
A seller
•10.0
Pepijn is gewoon de beste makelaar in de omgeving. Inmiddels 3 huizen door hem laten verkopen en telkens een geweldige service. Maakt niet uit of je 1 of 10 keer met hem belt hij zal je altijd meteen helpen. Wat ook heel belangrijk is pepijn spreekt niet met moeilijke termen en dit maakt het voor iedereen ook makkelijk te begrijpen. Volgende huis wat in de verkoop gaat zal ik weer zeker met hem doen. Ik kan pepijn dan ook zeker aanraden aan iedereen. Twijfel je over welke makelaar je moet nemen bel hem gewoon een keer en maak kennis met hem dan weet je binnen een minuut dat je hem voor de volle 100% kan vertrouwen dat is het gevoel wat hij je geeft. En nee dat zijn geen verkoop praatjes van hem dit is wie pepijn gewoon is. Pepijn bedankt weer voor de samenwerking!!
A seller
•10.0
Zowel de makelaar Pepijn als de ondersteuning vanuit kantoor was altijd professioneel deskundig klantgericht en uitermate vriendelijk. Ondanks dat de woning lang te koop heeft gestaan, hebben we dit als een positieve samenwerking ervaren.
A seller
•8.0
Makelaar was duidelijk en realistisch. Hij heeft het hele proces goed begeleid, ook het kantoor personeel was vriendelijk en dienstbaar.
Office details
5045 PH Tilburg
- Mo09:00 - 17:00
- Tu09:00 - 17:00
- We09:00 - 17:00
- Th09:00 - 17:00
- Fr09:00 - 17:00
- SaBy appointment
- SuClosed
Social media